Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 odbywają się w Tokio z rocznym opóźnieniem. W zeszłym roku olimpiada nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa.

© Sputnik . Grigoriy Sysoyev / Idź do banku zdjęćCeremonia zakończenia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio
Ceremonia zakończenia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio - Sputnik Polska, 1920, 08.08.2021
Subskrybuj nas na
Na Stadionie Narodowym w Tokio odbyła się ceremonia zakończenia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich.
Impreza odbyła się bez udziału widzów. Na arenę wyszli już sportowcy z flagami.
Polską flagę niosła Karolina Naja, która podczas igrzysk w Tokio wywalczyła dwa medale.
Polskę reprezentowało 211 zawodniczek i zawodników, którzy łącznie wywalczyli 14 medali, w tym cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. Mistrzami olimpijskimi zostali Anita Włodarczyk (rzut młotem), Wojciech Nowicki (sztafeta mieszana w biegu 4x400 metrów) i Dawid Tomala (chód na 50 km). Biało-czerwoni uzyskali tym samym 17. lokatę w tabeli medalowej.
W tym samym czasie pod stadionem olimpijskim odbywa się akcja przeciwników igrzysk. Uczestnicy trzymają transparenty z napisem „Olimpiada zabija biednych!”, „Stop olimpiadzie!” i inne. Policja pilnuje porządku. Przy dźwiękach bębna ludzie skandują: „Nigdy więcej igrzysk olimpijskich!”.
Igrzyska Olimpijskie trwały od 23 lipca do 8 sierpnia. Rosyjscy sportowcy, którzy występowali pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego ze względu na sankcje Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS), zdobyli 71 medali i zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Rosjanie wywalczyli 20 złotych, 28 srebrnych i 23 brązowe medale. Liderami klasyfikacji generalnej są Amerykanie (39-41-33). Na drugim miejscu znaleźli się Chińczycy (38-32-18), a pierwszą trójkę zamykają Japończycy (27-14-17).