Krótki link
3101
Subskrybuj nas na

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach ogłosił zakończenie XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich, ogień Olimpiady 2016 został zgaszony.

Po paradzie atletów i widowiskowego przedstawienia zostały wręczone ostatnie nagrody — zgodnie z tradycją zwycięzcom maratonu wręcza się nagrody tuż przed zakończeniem igrzysk. Złoto w maratonie zdobył Kenijczyk Eliud Kipchoge.

Ponadto publiczności przedstawiono wybranych członków komisji sportowców MKOl. Stadion wybuchł oklaskami podczas ogłoszenia nazwiska Rosjanki Jeleny Isinbajewej, która nie została dopuszczona do startu w igrzyskach. Razem z Isinbajewą przedstawiono Brittę Heidemann  (Niemcy, szermierka), Ryu Seung-min (Korea Południowa, tenis stołowy) i Daniel Gyurta (Węgry, pływanie).

Przy dźwiękach hymnu olimpijskiego flaga igrzysk została przekazana organizatorom kolejnej Olimpiady która odbędzie się w Tokio.

Na czele klasyfikacji medalowej znalazły się USA mające 121 medali (46-37-38), drugie miejsce zajęli Brytyjczycy (67), a trzecie — chińska reprezentacja (70). Rosyjska reprezentacja uplasowała się na 4 miejscu (56).

Łącznie na Olimpiadzie zostało rozdanych 306 kompletów medali w 28 dyscyplinach sportowych. W tym czasie pobito 27 rekordów światowych i 91 olimpijskich.