© AP Photo/ Alastair Grant
    Świat
    Krótki link
    0 8182313

Zwycięstwo nad Kariakinem było najtrudniejszym wyzwaniem w meczach na mistrzostwach świata, oświadczył Carlsen po zakończeniu pojedynku.

Norweski arcymistrz szachowy Magnus Carlsen pokonał Rosjanina Siergieja Kariakina i obronił tytuł mistrza świata w szachach. Kariakin uznał swoją porażkę przy 50. posunięciu w czwartej partii pojedynku.

12 wcześniejszych rozgrywek meczu z klasycznym ograniczeniem czasu, arcymistrzowie zakończyli remisem 6:6. Zgodnie z regulaminem mistrzostw, rozegrano jeszcze 4 partie z ograniczeniem czasu po 25 minut.

Rywale walczyli w 12 partiach szachów klasycznych, które nie wyłoniły jednak zwycięzcy — zakończyły się remisem 6:6. W rezultacie rozegrali jeszcze 4 partie z ograniczeniem czasu po 25 minut, w których Norweg okazał się lepszy i wygrał z Rosjaninem 3:1.

Dzięki temu Magnus Carlsen obronił tytuł mistrza świata w szachach w dniu swoich 26. urodzin — w środę 30 listopada skończył 26 lat.

— To było bardzo, bardzo trudne. Z punktu widzenia rozgrywek mistrzostw świata, to zwycięstwo było zdecydowanie najtrudniejsze. Można je chyba porównać do mojego sukcesu na turnieju pretendentów w 2013 roku, na którym z trudem wygrałem — powiedział dziennikarzom Carlsen.

Natomiast Siergiej Kariakin pogratulował rywalowi zwycięstwa.

— Bardzo ciężki mecz. Ze swojej gry w szachy klasyczne jestem zadowolony, chociaż popełniałem błędy. Ale byłem zupełnie nieprzygotowany do gry w szachy szybkie i dlatego grałem źle. Magnus wykorzystał moje błędy i zasłużył na to zwycięstwo. Gratuluję mu — powiedział Kariakin na konferencji prasowej.

„USA poniosły całkowitą klęskę w odseparowaniu umiarkowanej opozycji od terrorystów”